вторник, 1 май 2012 г.
Разполагат сателит в невероятна близост до Слънцето
Европейската космическа агенция (EКA) съобщи в петък (27 април), че e сключила договор с британската компания Astrium UK на стойност 300 млн. евро за построяването на сателит, който да изучава Слънцето от най-близкото разстояние, на което до момента е бил изпращан космически апарат, съобщава AFP.
По план Solar Orbiter трябва да бъде изстрелян през януари 2017 г. Той трябва да се установи в околослънчева орбита на разстояние от 45 млн. километра от звездата ни, което е по-близо от орбитата на Меркурий, пише inews.bg.
Ръководителят на проекта Даниел Мюлер обяснява, че сателитът, който ще бъде с обем от около осем кубични метра, ще трябва да устоява на 10 пъти по-голяма топлина от тази, която достига до Земята.
За да издържи на екстремните условия, уредът ще бъде защитен с масивен топлинен щит, който ще се нагрява до 500°C от едната страна, докато на другата температурата трябва да остане в рамките на стайната, за да не се повреди чувствителната електроника в апарата.
За целта щитът ще бъде с дебелина от 30 сантиметра, като съставът му може да бъде от титаний, облицован с изолиращо фолио или от композитен материал на основата на въглеродните нишки.
Космическият апарат ще бъде използван за изследване на слънчевия вятър – потоците от изхвърляни от Слънцето йонизирани частици (плазма), които достигайки до Земята могат да нарушат работата на сателитните комуникации. Solar Orbiter ще има задачата да изследва слънчевите полюси и да достави информация, от която астрономите да разберат как Слънцето генерира своето магнитно поле.
Освен Astrium UK в проекта ще участват няколко европейски компании, които ще произведат някои от частите на сателита. Учени от ЕКА и САЩ пък ще предоставят част от научните инструменти.
"Проектът ще ни помогне да разберем как Слънцето формира своята хелиосфера (магнитният мехур, който предпазва цялата слънчева система от галактичните лъчи), както и причините за промените в космическото време, което може да оказва огромно влияние на съвременната цивилизация", казва Алваро Канете, директор в ЕКА, отговарящ за научните изследвания.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар