петък, 27 април 2012 г.
Компания ще добива полезни изкопаеми в Космоса
Новата компания Planetary Resources, основана от група милиардери, ще обяви на 24 април (вторник) в Сиатъл плановете си за добив на полезни изкопаеми в Космоса, предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Компанията е основана от американския предприемач Питър Диамандис, който от много години спонсорира изследвания, свързани с развитието на космоса, и Ерик Андерсън, един от "пионерите" на космическия туризъм, който известно време е бил и сътрудник на НАСА по проект за полет на човек до Марс.
Според интервю на Диамандис, дадено неотдавна за американското списание "Форбс", групата сериозно се е заела със задачата за добив на полезни изкопаеми от астероиди.
"Опитваме се да поставим началото на нова "златна треска" - в Космоса", посочи бизнесменът, цитиран от БТА.
Сред създателите на Planetary Resources са също така съоснователят на Google Лари Пейдж и изпълнителният й директор Ерик Шмид, световноизвестният режисьор Джеймс Камерън, бившият ръководител на едно от подразделенията на Microsoft Чарлз Симони, който два пъти е бил космически турист.
"Интересите на компанията ще бъдат съсредоточени в две ключови области - изследване на Космоса и разработване на полезни изкопаеми. Този иновационен проект създава нов отрасъл в икономиката, напълно променя смисъла, който сега влагаме в понятието "природни ресурси" и може да добави трилиони долари към световния брутен вътрешен продукт", се посочва в съобщение на компанията до медиите.
Евентуалната печалба, която може да донесе разработването на ресурсите на Луната или други небесни тела, е огромна, отбелязва ИТАР-ТАСС. Относително близо до Земята преминават орбитите на над 7000 т. нар. околоземни астероиди, на някои от които има големи залежи от благородни и редки метали.
В началото на месеца НАСА публикува изследване в тази сфера. Според учените има възможност да се построи апарат, който да "достави" до земната орбита астероид с тегло до 500 тона. Стойността на подобен проект се оценява на 2,6 млрд. долара, като според авторите на изследването от пускането на апарата до връщането му с "товара" могат да минат 12-15 години.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар